کارهائی که باید در بدو ورود به کانادا انجام دهیم

کارهائی که باید در بدو ورود به کانادا انجام دهیم

روزهای اولیه ورود به کانادا قطعا استرس زا و همراه با سردرگمی خواهد بود پس داشتن چک لیستی برای انجام مهمترین امور بسیار حائز اهیمت می باشد. اگر قبل از ورود به کانادا راجع این موارد اطلاعات داشته باشید و برنامه ریزی مناسبی داشته باشید، قطعا می توانید خاطره خوبی از اولین ورود خود داشته باشید حتی توصیه می شود برای خورد خوراک خود در 2 روز اول برنامه ریزی داشته باشید تا اینکه بتوانید موقعیت رستوران ها و کیفیت غذاهایشان را مطلع شوید.

چک لیست کارهای بدو ورود

  • پیدا کردن نزدیک ترین اداره استقرار مهاجرین

 این موسسات برای ارائه کمک به تازه واردین ایجاد شده و خدمات آنها رایگان می باشد. دفاتر استقرار مهاجرین تازه وارد ممکن است ترجمه مدارک را نیز انجام دهند و همینطور در خصوص مشکلات مهاجرتی نیز خدماتی ارائه دهند. شما می توانید اطلاعات مفیدی در خصوص محل سکونت، پیدا کردن شغل و کلاس های زبان و کارگاه های مختلف دریافت نمایید.

  • اقدام برای گرفتن “شماره بیمه اجتماعیSocial Insurance Number (SIN)

برای کار کردن در کانادا نیاز به داشتن شماره بیمه اجتماعی یا همان سین دارید (SIN) که در اولین فرصت بعد از ورود به کانادا برای گرفتن کارت سین باید اقدام نمایید. برای گرفتن کارت سین به یکی از مراکز خدمات کانادا (Service Canada Centre) رجوع کنید. مدارک لازم یعنی پاسپورت و مدارک مهاجرتی خود را همراه داشته باشید.

  • ثبت نام در طرح خدمات درمانی Medical Services Plan (MSP)

کانادا دارای سیستم خدمات بیمه درمانی دولتی تحت عنوان medicare می باشد که بخش عظیمی از خدمات درمانی برای کانادایی ها و افراد مقیم را فراهم می کند. در تمامی استان های کانادا شهروندان و افرادی که اقامت دائم دارند می توانند از این خدمات استفاده کنند اما ضوابط استفاده از این خدمات در هر استان تا حدودی متفاوت می باشد. برای گرفتن کارت سلامت (Health card) باید از طریق وزارت بهداشت استان اقدام نمایید و عموما مدارک دال بر مهاجر بودن و سکونت شما در آن استان مورد نیاز است. در اکثر استان ها بعد از ورود این خدمات را دریافت خواهید کرد اما برخی استان های نظیر کبک، انتاریو، بریتیش کلمبیا و نیوبرانزویک یک دوره انتظار 3 ماهه را خواهید داشت که در این بازه زمانی بهتر است از خدمات شرکت های خصوصی بیمه بهره مند گردید.

  • باز کردن حساب بانکی

شما می توانید در هر بانک، تعاونی های اعتباری (credit union) و یا شرکت امانی (Trust Company)  حساب باز کنید. قبل از باز کردن حساب در هر بانکی، بپرسید که چه نوع حساب هائی دارند و در مورد کارمزدها و نرخ بهره شان اطلاع کسب کنید. بیشتر بانک ها به حسابهای بانکی بهره می دهند. بانک ممکن است برای سرویس های خود کارمزد بگیرد.

  • پیدا کردن محل سکونت و خرید لوازم ضروری

تازه واردین به کانادا، در بدو ورود یا در منزل دوستان، اقوام و آشنایان خود می مانند و یا اینکه در هتل و متل و یا اسکان موقت و کوتاه مدت انجام می دهند تا شناخت بیشتری از پیرامون خود داشته و با در نظر گرفتن الویت های سکونت خود اقدام به سکونت دائم در شهر مورد نظر خود داشته باشند. برای پیدا کردن محل سکونت می توانید به قسمت نیازمندی های روزنامه، تابلوهای اجاره در جلوی خانه ها، تابلو اعلانات فروشگاه ها و یا به دفاتری که اطلاعات در خصوص املاک در اختیاز شما قرار می دهند و یا حتی وب سایت هایی که در این زمینه فعال هستند مراجعه نمایید.

  • درخواست دریافت مزایای مالیاتی کودکان (Canada Child Tax Benefit)

برای تمام کودکان زیر 18 سال می توانید تقاضای دریافت مزایای مالیاتی کودکان را دریافت نمایید. این مبلغ بر اساس استان زندگی شما، میزان درآمد و تعداد فرزندان محاسبه می گردد. این کمک هزینه تا 11 ماه قبل از اقدام محاسبه و پرداخت می گردد.

  • ثبت نام فرزندان در مدرسه

تحصیلات برای اغلب کانادائی ها بسیار مهم است. سیستم آموزشی کانادا سه مرحله دارد. معمولا کودکان از سن 5

تا 12 سالگی به دبستان رفته، و از سن 13 تا 17 یا 18 سالگی به دبیرستان می روند. تحصیلات عالی بعد از دبیرستان شروع می شود و دانش آموزان می توانند وارد کالج، مدارس فنی، و یا دانشگاه شوند. دبستان و دبیرستان های دولتی مجانی هستند. بعضی از کودکان به مدارس خصوصی (غیر انتفاعی) می روند و شهریه پرداخت می کنند.

برای ثبت نام کودک در مدرسۀ دولتی، با هیئت آموزشی (board of education) واقع در منطقۀ آموزش و پرورش خودتان تماس بگیرید.

  • درخواست دریافت گواهینامه رانندگی

تمام رانندگان بایدگواهینامه معتبر قانونی داشته باشند. اگر گواهینامه از کشور خودتان و یا از استان دیگری دارید، می توانید تا 90 روز با آن گواهینامه رانندگی کنید و ظرف این 90 روز برای گرفتن گواهینامه آن استان اقدام نمایید. اگر توریست هستید، می توانید به مدت شش ماه با گواهینامه معتبر کشور خودتان رانندگی کنید. برای تقاضای گواهینامه رانندگی به یکی از مراکز خدمات رانندگی، استان محل سکونت خود مراجعه نمایید.

  • ثبت نام در کلاس های زبان

کلاس های بسیاری بنام انگلیسی به عنوان زبان دوم(ESL)  برای بزرگسالانی که میخواهند خواندن، نوشتن و حرف

زدن به انگلیسی را یاد بگیرند وجود دارند. بزرگسالان مهاجر که نیاز به یاد گرفتن زبان انگلیسی دارند می توانند در کلاس های مجانی که توسط دولت ارائه می شود شرکت نمایند. این کلاس های مجانی را خدمات انگلیسی برای بزرگسالان English Language Services for Adults (ELSA) می نامند. بعضی از کلاس های ELSA مهد کودک نیز دارند.

  • دریافت تلفن و اینترنت

شرکت های متفاوتی برای اراده خدمات تلفن و اینترنت وجود دارد و این موضوع یکی از نیازهای اولیه تازه مهاجران می باشد. البته نوع سرویس و هزینه ها ی شرکت های مختلف ارائه دهنده این خدمات بسیار متنوع و متفاوت است و متقاضیان باید قبل از درخواست تحقیقات کاملی در این زمینه انجام دهند حتی برخی از شرکت ها همزمان با ارائه خط تلفن، گوشی همراه نیز می دهند.

از آنجاییکه اینترنت به عنوان ضروری ترین نیاز برای توسعه و پیشرفت در کانادا محسوب می شود، تنوع خدمات اینترنت نیز در این کشور بسیار بالاست. همچنین دولت برنامه دسترسی رایگان به اینترنت را فراهم نموده و شما می توانید در برخی مکان ها از اینترنت رایگان بهره مند شوید به عنوان مثال در جایگاه های CAP که کامپیوتر و اینترنت آموزش داده می شود، می توانید از اینترنت مجانی استفاده کنید همچنین در کافی شاپ ها، هتل ها، کتابخانه های عمومی و مناطق هات اسپات نیز از اینترنت رایگان می توانید استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *