اندکی درباره دانمارک بدانیم

 

پادشاهی دانمارک که جنوبی ترین کشورهای اسکاندیناوی است، از شبه جزیره جوتلند و 443 مجمع الجزایر دیگر تشکیل شده است که بزرگترین آنها زلاند، فونن و جزیره ژوتلند شمالی است. دانمارک در جنوب غربی سوئد و جنوب نروژ قرار دارد و از جنوب با آلمان هم مرز است. پادشاهی دانمارک طبق قانون اساسی یک کشور واحد متشکل از کشور دانمارک و دو منطقه خودمختار در اقیانوس اطلس شمالی است. دانمارک از اعضای مؤسس سازمان ملل و ناتو است. کشور دانمارک دارای دولت رفاه‌است و از نظر کم بودن اختلاف درآمد مردم، در رتبه اول جهان قرار دارد. دانمارک از نظر درآمد سرانه در رتبه هفتم جهان قرار دارد و در بررسی‌های سالانه، مردم آن مکرراً به عنوان «راضی‌ترین» مردم جهان اعلام می‌شوند و همچنین در سال ۲۰۱۶ شرکت یونیورسام با انتشار شاخص سالانه شادی، کشور دانمارک را در رتبه نخست شادترین و راضی‌ترین نیروی کار در دنیا قرار داد. این کشور به عنوان کشوری با کمترین فساد اداری در جهان به‌شمار می‌آید.

پرچم این کشور که شامل یک صلیب سپید در میان آن است قدیمی‌ترین پرچمی در جهان است که از سال ۱۸۲۱ تا به حال استفاده می‌شود. صلیب سپید این پرچم را در پرچم کشورهای انگلیس، سوئد، نروژ، فنلاند و ایسلند هم می‌توان دید.

کشور پادشاهی دانمارک بعد از کشور ژاپن دارای قدیمی‌ترین خاندان پادشاهی است.

دانمارک در یک نگاه

مساحت: 42,933کیلومتر مربع

جمعیت:   5806000 میلیون

پایتخت: کپنهاگ

بزرگترین شهر: کپنهاگ

رئیس کشور دانمارک: مارگریت دوم

نخست وزیر : مته فردریکسن

زبان رسمی: دانمارکی

روز ملی: 5 ژوئن

واحد پول:کرون

جمعیت دانمارک

دانمارک یکی از پیر ترین جمعیت ها را در جهان دارد ، با میانگین سنی 41.9 سال. با وجود نرخ زاد و ولد پایین ، جمعیت دانمارک به دلیل مهاجرت پذیری و افزایش طول عمردر حال رشد است. مهاجران حدود 13.1 درصد جمعیت دانمارک را تشکیل می دهند.

سیستم آموزشی

سیستم آموزشی دانمارک از مدارس دولتی و خصوصی تشکیل شده است. حدود 15 درصد دانش آموزان این کشور در مدارس خصوصی تحصیل می کنند.

دسته بندی تحصیلی در دانمارک به این شکل می باشد:

1 تا 5 سالگی مهدکودک (اختیاری)

6 سالگی پیش دبستانی

7  تا 15 سالگی دبستان و راهنمایی

16 سالگی پایه دهم ( افتر اسکول)

16 تا 19 سالگی دبیرستان

19 سال به بالا تحصیلات دانشگاهی

در دانمارک تحصیلات اجباری تا مقطع دهم ادامه دارد اما بیش 80 درصد دانش آموزان تحصیلات خود را تا دانشگاه ادامه می دهند.

سال تحصیلی در دانمارک معمولاً در آگوست شروع می شود و در ژوئن سال بعد پایان می یابد، اما ممکن است برخی مدارس سال تحصیلی را در تاریخ های مختلفی شروع کنند. همچنین ساعت کاری مدارس از 8 صبح تا 3 بعد از ظهر می باشد.

اقتصاد

فراورده‌های لبنی و گوشتی، کشتی و نفتکش، توربین‌های بادی، پوست سمور و روباه، اسباب‌بازی، دارو و تجهیزات پزشکی مهم‌ترین کالاهای صادراتی دانمارک هستند.واحد پولی دانمارک کرون دانمارک است.از نظر شاخص فساد اقتصادی، دانمارک (به همراه کشورهای دیگری همچون فنلاند و نیوزیلند) سال‌های زیادی به عنوان کشور نمونه که کمترین فساد اقتصادی را داشته‌است، معرفی شده‌است.

کیفیت زندگی

دانمارکی ها به طور کلی در خیابان ها احساس امنیت می کنند، به دولت خود اعتماد دارند و از سیستم مراقبت های بهداشتی خود راضی هستند. از نظر زیست محیطی، آنها یکی از کم آلوده ترین کشورها در اتحادیه اروپا هستند . نکته قابل توجه این است که دانمارکی ها همچنین از آب و هوا و رفت و آمد خود و همچنین از تعادل کار و زندگی راضی هستند.

آب و هوا

آب و هوای دانمارک در زمستان سرد و در تابستان معتدل است. به علت وجود اقیانوس، اکثر اوقات در زمستان هوای ابری، مرطوب همراه با  باد و باران وجود دارد و انقدر ها هم سرد نیست. این کشور کوچک و مسطح است، بنابراین تفاوت های آب و هوایی کمی بین مناطق مختلف وجود دارد، با این حال، سواحل غربی شبه جزیره جوتلند نسبت به بقیه کشور معتدل تر همراه با باد و باران است.

فرهنگ

فرهنگ دانمارک را می توان با این سه کلمه توصیف کرد: سادگی، ادب و برابری. یک زندگی ساده جوهره فرهنگ دانمارک است. وزن زیادی به داشته ها یا درآمد بالا داده نمی شود و فخر فروشی بی ادبی محسوب می شود. یکی دیگر از جنبه های اصلی فرهنگ دانمارک کلمه  “hygge” به معنای احساس آرامش و دنج بودن در لحظاتی مانند تعطیلات است که دوستان با هم استراحت می کنند و غذا می خورند.

زنان و مردان در دانمارک از حقوق و مزایای برابر برخوردار می شوند. مرخصی زایمان با حقوق حدود 10 ماه در دسترس است. فرهنگ موجود در دانمارک باعث شده است تا آنها مردمی خوشحال و صلح طلب باشند که در ازای پوشش کامل خدمات درمانی و بسیاری از خدمات اجتماعی ارائه شده توسط دولت دانمارک، بالاترین مالیات جهان را پرداخت کنند.

حقایقی راجع زبان دانمارکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *