اندکی درباره اتریش بدانیم

جمهوری اتریش کشوری محصور در خشکی واقع در اروپای مرکزی است.  این کشور از شمال با آلمان و جمهوری چک، از شرق با اسلواکی و مجارستان، از جنوب با ایتالیا و اسلوونی و از غرب با سوئیس و لیختنشتاین هم‌مرز است. نظام سیاسی جمهوری اتریش دموکراسی پارلمانی و نظام اداری آن فدرال می باشد. اتریش به 9 ایالت و یا استان تقسیم شده است که هریک دارای مجالس ایالتی مجزا می باشند.در اتریش، رئیس جمهور با رأی مستقیم مردم و حداکثر برای دو دوره شش ساله انتخاب می شود و ریاست کابینه بر عهده صدراعظم است. صدراعظم توسط رئیس جمهور و معمولاً از حزبی که بیشترین کرسی های پارلمان را در اختیار دارد، انتخاب می شود. طبق قانون اساسی اتریش، هیات دولت در کنار رییس جمهور مهم ترین قدرت اجرایی کشور است که اعضای آن را صدراعظم ، معاون صدراعظم و وزرا تشکیل می دهند. وزرای کابینه نیز به پیشنهاد صدراعظم و با تأیید رئیس جمهور انتخاب می شوند.

اتریش در یک نگاه

مساحت:  83,879 کیلومتر مربع

جمعیت:   8859000

پایتخت: ویِن

بزرگترین شهر: ویِن

رییس جمهور: الکساندر ون در بلن

نخست وزیر : سباستین کورز

زبان رسمی: آلمانی

روز ملی: 26 اکتبر

واحد پول: یورو

جمعیت اتریش

پر جمعیت ترین شهر های اتریش عبارت اند از وین ، گراتس ، لینز و سالزبورگ هستند وین تنها شهری است که بیش از یک میلیون نفر در آن زندگی می کنند .زنان بیش از 51 درصد جمعیت اتریش را تشکیل می دهند و میانگین سنی در اتریش 42.5 سال است.

 سیستم آموزشی

سیستم آموزشی اتریش بسیار به سیستم آموزشی آلمان شباهت دارد. کودکان اتریشی از یک سالگی تا 6 سالگی به صورت داوطلبانه به مهد کودک می روند پس از آن حضور در مدرسه اجباری است که به 2 دوره چهارساله ابتدایی متوسط تقسیم میشود. حدود 95٪ کودکان 3تا6 ساله  اتریشی به مهدکودک می روند همچنین ساعات کاری مدارس  8 صبح  تا 2 بعد از ظهر می باشد. سال تحصیلی از سپتامبر آغاز می شود و در ژوئیه سال بعد پایان می یابد اگرچه زمان دقیق تعطیلات ممکن است از مدرسه به مدرسه و استان به استان دیگر متفاوت باشد اما به طور کلی تعطیلات کریسمس و سال نو معمولاً بین 24 دسامبر تا 6 ژانویه و تعطیلات زمستانی از 5 تا 10 فوریه، همچنین تعطیلات بهار از 24 مارس تا 3 آوریل و تعطیلات تابستانی از 30 ژوئن تا 2 سپتامبر ادامه دارد.

اقتصاد

اتریش در سال ۲۰۱۵ در رتبه چهاردهم کشورهای ثروتمند جهان بر پایه سرانه تولید ناخالص داخلی، قرار داشت. تا دهه ۱۹۸۰ بسیاری از صنایع بزرگ اتریش ملی شدند. با این حال، در سال‌های اخیر، خصوصی‌سازی باعث کوچک شدن حجم بخش دولتی اتریش در مقایسه با دیگر اقتصادهای اروپایی شده‌است.

جنبش کارگری در اتریش از قدرت زیادی برخوردار بوده و تأثیر زیادی بر حزب‌های کارگری می‌گذارند. گردشگری بین‌المللی مهم‌ترین بخش اقتصاد ملی اتریش است.

به‌طور سنتی کشور آلمان مهم‌ترین شریک تجاری اتریش بوده‌است که این موضوع باعث شده‌است که نسبت به تغییرات سریع در اقتصاد آلمان آسیب‌پذیر شود

کیفیت زندگی

اتریش در بسیاری از معیارهای رفاه مانند  درآمد ، مشاغل ، مسکن، سلامت و بهداشت، آرامش ذهنی، امنیت جانیو تحصیلات نسبت به سایر کشورها در شرایط بهتری قرار دارد. در اتریش متوسط ​​درآمد یک خانوار در سال 33541 دلار است که کمی پایین تر از متوسط ​​33604 دلار بر اساس میانگین های OECD است.

از نظر اشتغال، 72٪ از افراد 15 تا 64 ساله در اتریش دارای شغل با حقوق هستند که بالاتر از متوسط ​​اشتغال OECD که 68٪ است می باشد. تحصیلات خوب از ملزومات مهم یافتن شغل است. در اتریش ، 85٪ بزرگسالان 25-64 ساله تحصیلات متوسطه را به پایان رسانده اند که بیش از میانگین بسیاری از کشورهاست.

میانگین امید به زندگی در اتریش حدود 82 سال است . وقتی از اتریشی ها خواسته شد رضایت عمومی خود را از زندگی در مقیاس 0 تا 10 ارزیابی کنند ، به طور متوسط ​​نمره 7.1 به آن داده اند که بالاتر از میانگین OECD یعنی 6.5 است.

آب و هوا

اتریش کشوری محصور در خشکی است که کوههای آلپ بیشتر آن فرا گرفته اند دما ، بارش برف ، باران ، رطوبت و سرعت باد تا حد زیادی به ارتفاعات و مناطق آب و هوایی بستگی دارد. در قسمت شرقی این کشور عمدتا آب و هوای قاره ای و در غرب آن آب و هوای معتدل آتلانتیک را تجربه خواهید کرد.

فرهنگ

مدت هاست که وین پایتخت موسیقی اروپا محسوب می شده است و بهترین مدارس موسیقی جهان در آن وجود دارد.  آهنگسازان مشهوری مانند یوهان اشتراوس، جوزف هایدن و موتزارت همه در وین آهنگسازی آموختند ، آن را  تدریس و اجرا کردند. وین همچنین بهترین سالن های کنسرت مانند تالار طلایی Golden Hall))، اپرای دولتی را در خود جای داده است.

با وجود کوهای آلپ جای تعجب نیست که برخی از کوهنوردان  و اکسی بازان برتر جهان اتریشی باشند از جمله پیتر آوفشنایتر، هاینریش هارر تونی سایلر ، فرانتس کلامر و هرمان مایر.

از آنجا که اتریش کشوری محصور در خشکی است و با جمهوری چک ، آلمان ، مجارستان ، اسلواکی ، اسلوونی ، ایتالیا ، سوئیس و لیختن اشتاین هم مرز می باشد، مردمان این کشور در برابر طیف متنوعی از فرهنگ ها ، ادیان و زبان ها قرار دارند. با اینکه زبان رسمی این کشور آلمانی است ، اما بیشتر اتریشی ها چند زبانه هستند. بسته به منطقه ای که در آن زندگی می کنند، اتریشی ها ممکن است به زبانهای ایتالیایی، ترکی یا صربی و انگلیسی صحبت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *