Homeکاناداویزای دائمویزای دائم کانادا

برنامه نیروی متخصص استانی کانادا

برنامه  نیروی متخصص استانی کانادا چیست؟

بر اساس برنامه های استانی کانادا (PNP)، هر ایالت می تواند متقاضیانی که تمابل به مهاجرت  به کانادا و سکونت در آن ایالت دارند را انتخاب و برای آنها نامینیشن صادر نماید. هریک از استان های کانادا برنامه استانی منحصربفردی داشته و سهمیه ای به صورت سالیانه برای صدور نامینیشن دارد. همچنین هر استان کانادا حداقل یک برنامه موسوم به اکسپرس انتری داشته که به صورت زیر مجموعه سیستم اکسپرس انتری فدرال فعالیت می کند. به این معنا که اولین شرط برای برنامه های اکسپرس انتری استانی، حضور فرد متقاضی در سیستم اکسپرس انتری فدرال می باشد. سایر شرایط نیز با توجه به نیازمندیهای بازار کار آن استان و فاکتورهایی که احتمال حضور دائمی فرد متقاضی را در آن استان افزایش دهد، تغییر می کند. بعد از دریافت نامینیشن استانی، 600 امتیاز به پروفایل متقاضی اضافه می گردد که می توانید منجر به صدور دعوتنامه در سیستم اکسپرس انتری فدرال گردد. ویزای صادر شده در برنامه های استانی نیز ویزای اقامت دائم کانادا یا همان PR می باشد.

لازم به ذکر است که اقدام از طریق برنامه های استانی کانادا لزوما به معنای اجبار برای زندگی و کار در آن استان نبوده و فرد متقاضی می تواند آن استان را ترک نماید.  

مروری بر ایالت های کانادا

در این مقاله می خواهیم به بررسی اجمالی ویژگی ها و شرایط آب و هوایی هر استان کانادا بپردازیم.

بریتیش کلمبیا با مرکزیت ویکتوریا گرمترین ایالت کانادا می باشد که به داشتن مناظر زیبا شهرت دارد. از سمت غرب به اقیانوس آرام و از سمت شرق با آلبرتا هم مرز بوده و به دلیل نزدیکی با اقیانوس آرام و بادهای گرمی که از آنجا می وزد، هوای متعادل تری داشته و از سرمای شدید و بارش برف زیاد به دور است. جمعیت آن تقریبا برابر 4 میلیون نفر است و یک سوم ساکنان آن اصلیت غیر کانادایی دارند. اقتصاد آن مبتنی بر صنایعی چون ماهیگیری، معدن، چوب، فیلمسازی، تکنولوژی و مهمترین آن ها یعنی صنعت توریسم می باشد. اگرچه هزینه های زندگی و مسکن در این ایالت بالاست اما به دلیل سطح درآمد بالا، کیفیت زندگی در این استان بالا بوده و شهر ونکور این ایالت همواره در لیست بهترین شهرها برای کار و زندگی قرار می گیرد. خدمات بهداشت و درمان و آموزش و پرورش در این استان رایگان است.

آلبرتا با مرکزیت ادمونتون به ایالت انرژی کانادا مشهور است این ایالت از سمت شرق با ساسکاچوان و از غرب با بریتیش کلمبیا همسایه است و اخیرا به یکی از ایالت های مورد علاقه مهاجرین تبدیل گردیده است.  دلیل این امر از یک طرف درامد بالاتر نسبت به ایالت های در حال رشد مانند ساسکاچوان و نوا اسکوشیا و از طرف دیگر پایین تر بودن هزینه های زندگی نسبت بریتیش کلمبیا و انتاریو می باشد. کلگری و ادمونتون جزء شهرهایی با فرصت های شغلی بالا می باشند. از دیگر نقاط قوت این استان پایین بودن نرخ جرم و جنایت بوده و صنعت اصلی آن نفت و گاز است از اینرو مقصد مناسبی برای رشته های فنی مهندسی خواهد بود.

ساسکاچوان با مرکزیت رجینا به آفتابی ترین ایالت کانادا معروف بوده و دارای خاک بسیار حاصلخیزی می باشد. به همین دلیل به بزرگترین تولید کننده گندم و غلات و صادرکننده کود تبدیل شده است. شرق این ایالت به منیتوبا و غرب آن به آلبرتا ختم می گردد. شهرهای اصلی آن ساسکاتون و رجینا  بوده و نرخ بیکاری و مالیات در آن ها بسیار پایین است که از فاکتورهای جذب مهاجر به شمار می رود. هزینه های زندگی و درآمد متوسط بوده و ارائه خدمات دولتی به ساکنین این استان بسیار مورد توجه قرار می گیرد.

منیتوبا با مرکزیت وینی پگ در مرکز کانادا واقع است و مردم این ایالت به خونگرمی و حمایت از تازه واردین مشهور هستند. هزینه مسکن به دلیل سرمایه گذاری دولت در پروژه های مسکونی پایین است. مهمترین صنایع آن معدنداری، تولید و کشاورزی می باشد. هزینه های زندگی در این استان پایین و جنوب آن دارای شرایط اقلیمی مناسب تری است.

انتاریو با مرکزیت اتاوا از محبوبترین ایالت های مهاجرین و پرجمعیت ترین ایالت کانادا به شمار می آید. همچنین مرکز سیاسی و اقتصادی کانادا محسوب می گردد. تورنتو شهر اصلی این ایالت و بزرگترین شهر کاناداست که شباهت زیادی با نیویورک دارد. آبشار نیاگارا در این استان از زیباترین مناظر طبیعی جهان به شمار می رود. سطح درآمد و هزینه های زندگی در اینجا بالاست و دانشگاه ها از کیفیت بالای آموزشی برخوردار هستند. صنعت اتومبیل سازی جزء بخش های تولیدی این ایالت است.

کبک با مرکزیت کبک سیتی ایالت فرانسه زبان بوده و  از ایالت های پرجمعیت به شمار می آید. تقریبا یک چهارم جمعیت کانادا را در خود گنجانده است. شهرهای اصلی آن مونترال، کبک سیتی، شربروک، گاتیو و لاوال می باشد. دارای آب و هوای مرطوبی است. دانشگاه های این ایالت هم کیفیت بالایی داشته و هم ارزان قیمت هستند.

نیوبرانزویک با مرکزیت فردریکتون تنها ایالتی است که به طور رسمی دوزبانه است و به داشتن منابع طبیعی بکر معروف است. از شهرهای مهم آن فردرکتون و سنت جان و مونکتون است. هزینه های زندگی و مسکن در این ایالت پایین بوده و در صورت دستیابی به شغل می توان زندگی بدون دغدغه ای داشت. از دیگر ویژگی های این ایالت پایین بودن نرخ جرم و بالا بودن امنیت است. صنایع عمده این ایالت کشاورزی و ماهیگیری می باشد.

نیوفوندلند و لابرادور با مرکزیت سنت جان شرقی ترین ایالت کاناداست و غالب جمعیت آن در دهکده های ساحلی زندگی می کنند و به دلیل وابستگی آن به صنعت ماهیگیری و نوسانات مرتبط با این صنعت دارای بالاترین نرخ بیکاری می باشد. درآمدها و موقعیت های شغلی پایین و همچنین هزینه های زندگی نیز پایین است.

نوواسکوشیا با مرکزیت هالیفکس به معنای اسکاتلند جدید است و جزء ایالت های شرقی بوده و هالیفکس از مهمترین بنادر کاناداست. بیشترین ساکنان این استان مهاجرین سیاه پوست و اعراب هستند و دولت این ایالت تلاش بسیاری در جذب مهاجر می نماید. مهمترین صنعت آن در گذشته ماهیگیری بوده که هم اکنون از رونق افتاده و صنایعی چون جنگلداری، کشاورزی، معدنداری و تولید زغال سنگ فعال می باشند. این استان به دلیل هزینه های پایین برای عوامل تولید، مورد توجه سرمایه گذاران و تولید کنندگان می باشد.

پرنس ادوارد آیلند با مرکزیت شارلوت تاون کوچکترین ایالت کاناداست. این ایالت به نام پدر ملکه ویکتوریا نام گذاری شده است و بیشتر مشاغل این شهر دولتی هستند. مهمترین صنعت این ایالت کشاورزی است البته مشاغل فصلی مانند کشاورزی، توریسم و ماهیگیری هم در این استان وجود دارد.

برنامه های استانی کانادا (PNP)

از دیگر روش های دریافت اقامت دائم کانادا برنامه های استانی است که اخیرا مورد توجه بسیاری قرار گرفته است و هر ایالت با توجه به زمینه های کاری مورد نیاز خود، اقدام به جذب نیروی مهاجری که قصد زندگی در آن ایالت را داشته باشند، می نماید. به عنوان نمونه برنامه های استانی منیتوبا، ساسکاچوان و نوا اسکوشیا از این دسته برنامه ها بوده اند که اخیرا اقدام به جذب نیروی متخصص داشته اند. اصولا سطح زبان و به طور کلی شرایط ساده تری در این برنامه ها در نظر گرفته می شود ولی به دلیل ظرفیت پایین این برنامه ها، غالبا در بازه های زمانی بسیار کوتاهی تکمیل می گردند. از آنجاییکه این روش ها به صورت غیر قابل پیش بینی اقدام به جذب نیرو می نمایند و همچنین محدودیت ظرفیتی که دارند، لذا آماده بودن مدارک مورد نیاز در این برنامه ها اجباری می باشد. 

مدارک مورد نیاز:

  • داشتن آیلتس جنرال با حداقل امتیاز 5
  • انجام معادلسازی مدارک تحصیلی توسط موسسات مورد تایید در کانادا
  • تهیه برنامه اقامت (settlement plan)

یکی از کلیدی ترین مدارکی که در برنامه های استانی ارائه می گردد، مورد سوم یا همان برنامه اقامت می باشد چراکه مبنای اصلی تصمیم گیری آفسیر، این پلن خواهد بود. لذا تهیه هوشمندانه آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. 

برای آشنایی بیشتر با ایالت های کانادا می توانید به مقاله مروری بر ایالت های کانادا مراجعه نمایید.

برای کسب اطلاع از برنامه های استانی جدید با سایت ما در ارتباط باشید.

سرمایه گذاری کانادا

یکی از روش های دریافت اقامت کانادا، برنامه سرمایه گذاری می باشد که به طور کلی به دو بخش فدرال و کبک تقسیم می شود. در حال حاضر برنامه سرمایه گذاری فدرال متوقف گردیده ولی برنامه سرمایه گذاری کبک از تاریخ 17ام تا 28ام شهریور 93، به تعداد 1750 پرونده در این زمینه دریافت می دارد. در صورتیکه حداقل 2 سال سابقه کار مدیریتی در 5 سال اخیر داشته باشید و میزان دارایی شما و همسرتان 1600000$ باشد( منظور از دارایی می تواند ملک، سهام و ...است)، می توانید از طریق برنامه سرمایه گذاری کبک اقدام کنید که180000$ به صورت غیر بازگشت به دولت پرداخت می گردد. در این روش متقاضی برای خود، همسر و فرزندان زیر 22 سال اقامت دائم غیر مشروط دریافت می دارد بدین مفهوم که نیازی به راه اندازی بیزینس به منظور مرتفع ساختن شرط، وجود ندارد. یکی از نقاط قوت این برنامه عدم نیاز به دانستن زبان می باشد.
نکته: هزینه قانونی برای متقاضی در این روش 10000$ است.

کارآفرینی

یکی از روش های دریافت اقامت کانادا، برنامه کارآفرینی کبک می باشد که دارای محدودیت ظرفیت 500 پرونده برای این برنامه و برنامه خوداشتغالی کبک است. در این روش باید فرد متقاضی و همسرش دارایی به ارزش 300000$ کانادا را که به صورت مشروع کسب نموده، اثبات نمایند و حداقل 2 سال سابقه کار مدیریت در 5 سال اخیر ارائه نمایند.
متقاضی در 3 سال اول ورودش باید حداقل به مدت 1 سال بیزنسی را در حوزه صنعت، تجارت یا کشاورزی در کبک ایجاد نموده یا در آن مشارکت داشته باشد به طوریکه سهم او از این مشارکت حداقل 25% بوده که ارزشی برابر با 100000$ داشته باشد و در مدیریت آن نیز سهیم بوده و همچنین یک نفر از افراد مقیم کبک را به کار گیرد.

زیر مجموعه ها

طراحی سایت : وب نگاران پارسه

هاستینگ : ناب سرور