نیروی متخصص منیتوبا (Skilled Worker Stream)

برنامه های استانی منیتوبا یا همان Manitoba Provincial Nominee Program (MPNP) برای نیروی متخصص به صورت استانی هدایت می شود و براساس نیازهای کارفرمایان مانیتوبا بنا شده است. استان منیتوبا (مانیتوبا) کارگران آموزش دیده و باتجربه بین المللی را که مهارت لازم در بازار کار محلی این استان دارند انتخاب و آنها را برای دریافت ویزای اقامت دائم کانادا به منظور  اسکان و کار در مانیتوبا معرفی می کند. به طور کلی برای دریافت اقامت دائم از طریق نیروی متخصص منیتوبا دو زیرگروه وجود دارد یکی نیروی متخصص در منیتوبا و دیگری نیروی متخصص خارج از منیتوبا می باشد که در ادامه این مقاله به تشریح کامل هر دو برنامه می پردازیم.

1- نیروی متخصص در منیتوبا (Skilled Workers in Manitoba)

همانطور که از اسم این برنامه مشخص است نیروی متخصص در منیتوبا، اقدام به انتخاب متقاضیانی می کند که که در این استان سکونت داشته و سابقه کاری در استان منیتوبا دریافت نموده اند.

شرایط مورد نیاز برنامه نیروی متخصص در منیتوبا

در این برنامه باید یک شرکت مانیتوبایی به متقاضی یک شغل بلند مدت و تمام وقت پیشنهاد دهد که این پیشنهاد می بایست پس از گذراندن حداقل شش ماه اشتغال تمام وقت متقاضی در همان شرکت به عنوان نیروی متخصص خارجی موقت یا دانشجوی بین المللی فارغ التحصیل شاغل به وی پیشنهاد شده باشد. به برخی از نکات مهمی که باید در این برنامه مد نظر قرار گیرد  به صورت تیتروار اشاره می کنیم:

  • بر خلاف سایر گزینه های مهاجرت به منیتوبا، در این حالت سیستم ارزیابی مبتنی بر امتیاز وجود ندارد.
  • کارفرما باید دارای بیزینسی با قابلیت تولید، کارخانه یا محل کار تثبیت شده که توسط قانوگذاری مانیتوبا ثبت شده را مدیریت نماید.
  • کارفرمای مانیتوبایی باید نشان دهد که دارای یک تجارت مستمر با توانایی ارائه شغل تمام وقت و بلند مدت به متقاضی است.
  • بازه های زمانی مربوط به خوداشتغالی، سابقه کاری بدون مجوز، سابقه کاری همزمان با تحصیل جزو 6 ماه محاسبه نمی گردد.
  • در صورت محرز شدن رابطه بین کارفرما و کارمند، برنامه استانی فقط اقدام به صدور نامه پشتیبانی از مجوز کار خواهد کرد.
  • دانشجویان فارغ التحصیل بین المللی از استان های دیگر کانادا غیر از منیتوبا باید یک سال سابقه کاری در شرکت مانیتوبایی ارائه دهند.

پروسه اقدام:

برای اقدام در این روش ابتدا باید پروفایل استانی منیتوبا تشکیل شود و سپس بر اساس امتیاز دریافت شده، اداره مهاجرت استان مانیتوبا اقدام به انتخاب بالاترین امتیاز ها نموده و دعوتنامه صادر می گردد و این افراد می توانند پرونده خود و کلیه اعضای خانواده را برای دریافت اقامت دائم کانادا ارسال نمایند.

2- نیروی متخصص خارج منیتوبا (Skilled Workers Overseas)

نیروی متخصص خارج منیتوبا برای افراد متخصص خارجیست که بتوانند ارتباط خود را با مانیتوبا از یکی از روش های زیر اثبات نمایند. این برنامه از یک سیستم مبتنی بر امتیاز استفاده می کند تا نامزدها را با توجه به عواملی مانند سن، مهارت زبان، سابقه کار، تحصیلات و سازگاری ارزیابی کند. بنابراین برای واجد شرایط شدن در برنامه نیروی متخصص خارجی منیتوبا باید 2 شرط را داشته باشید. شرط اول اینکه بتوانید ارتباط خود را با استان منیتوبا از طریق یکی از گزینه های زیر اثبات کنید و شرط دوم دریافت حداقل 60 امتیاز در سیستم امتیازبندی استان منیتوبا بر اساس 5 فاکتور سن، تحصیلات، سابقه کاری، سطح زبان و انطباق پذیری است. منظور از داشتن ارتباط با منیتوبا داشتن یکی از حالت های زیر است:

الف) حمایت یکی از اعضای خانواده یا دوستان

ب) تحصیلات قبلی یا سابقه کار در استان منیتوبا

ج) دریافت دعوتنامه به عنوان بخشی از یک طرح جذب استراتژیک

در ادامه این مقاله می توانید شرایط هر یک از این برنامه ها را مطالعه نمایید.

الف) حمایت یکی از اعضای خانواده یا دوستان (support of family members or friends)

در این روش متقاضی برای اثبات داشتن رابطه با استان منیتوبا از داشتن بستگان یا دوست در منیتوبا استفاده می کند. منظور از ساپورتر یا حامی منیتوبا (Manitoba Supporter) فردیست ساکن استان منیتوبا که دوست یا خویشاوند متقاضی است و مایل و قادر به بررسی و تأیید برنامه متقاضی برای استقرار و یافتن شغل در جامعه مقصد خود یعنی استان منیتوباست. حامی منیتوبا باید از نزدیکان، بستگان دور یا دوست متقاضی باشد و دارای شرایط زیر باشد:

  • ارائه مدارک برای اثبات اقامت در منیتوبا برای حداقل مدت یک سال در این استان به طور مداوم (به عنوان مثال: کپی کارت بهداشت مانیتوبا)
  • شهروند کانادایی بوده یا اقامت دائم داشته باشد (به عنوان مثال: کپی کارت اقامت دائم)
  • ارائه مدارکی برای اثبات ارتباط نزدیک با متقاضی
  • افرادی که قبلاً پشتیبانی کرده است، منجر به استقرار موفق و دائمی اقتصادی در منیتوبا شده اند.
  • قادر به پشتیبانی از برنامه استقرار متقاضی (Settlement Plan) باشد
  • برای بستگان نزدیک، هم متقاضی و هم حامی باید مدارکی برای اثبات رابطه خانوادگی داشته باشند.
  • اقوام نزدیک ممکن است بیش از یک نیروی متخصص را به صورت همزمان پشتیبانی و حمایت کنند به شرط آنکه توانایی خود را در انجام این کار به طور رضایت بخشی نشان دهند. اما در صورتیکه حامی متقاضی، اقوام دور یا از دوستانش باشد در یک زمان فقط می تواند یک پرونده را حمایت کند.

همچنین حامی متقاضی نمی تواند افراد زیر باشد:

  • یک نماینده مهاجرت
  • هر فردی که یکی از اقوام یا دوست متقاضی یا همسر متقاضی نباشد
  • یک مقام منتخب کانادایی یا کارمندان آنها

مهم: برنامه حمایت یکی از اعضای خانواده یا دوستان در مانیتوبا یک برنامه حمایت مالی نیست. از آنجا که برنامه های استانی منیتوبا یک برنامه مهاجرت اقتصادی مبتنی بر بازار کار است، همه متقاضیان باید حداقل امتیاز لازم برای اقدام در برنامه نیروی متخصص منیتوبا را دریافت نمایند تا بتوانند حداقل های لازم برای اشتغال و سازگاری با محسط جدید، سطح زبان انگلیسی برای ورود به شغل، و قصد و توانایی واقعی برای استقرار اقتصادی در مانیتوبا به عنوان اقامت دائم داشته باشند. پس فرد حامی متقاضی نیازی به ساپورت مالی متقاضی ندارد و کافیست ارتباط وی با متقاضی اثبات شود تا متقاضی بتواند از این امتیاز استفاده کند.

منظور از بستگان درجه یک در برنامه های استانی منیتوبا چیست؟

منظور افرادی هستند که با متقاضی اصلی پرونده یا همسر وی دارای روابط خانوادگی زیر باشند:

خواهر یا برادر

خواهرزاده یا برادرزاده

عمه، خاله، عمو یا دایی

فرزند عمه، خاله، عمو یا دایی

مادر یا پدر

مادربزرگ یا پدربزرگ

آیا در این برنامه فرزندان می توانند حامی یا ساپورتر والدین خود باشند؟

خیر. کودکان ساکن مانیتوبا نمی توانند به عنوان حامی مانیتوبا برای برنامه استانی منیتوبا، والدین خود را حمایت کنند. در عوض، می توانند از برنامه اسپانسری پدر، مادر، پدربزرگ و مادربزرگ استفاده کنند.

آیا یک فرد کانادایی یا افرادی که اقامت دائمی دارند، می توانند حامی همسرشان در برنامه های استانی منیتوبا شوند؟

اگر با یک شهروند کانادایی یا مقیم دائم ازدواج کرده باشید، واجد شرایط درخواست برنامه استانی منیتوبا نیستید و بهتر است از گزینه اسپانسرشیپ همسر استفاده نمایید.

ب) از طریق تحصیلات قبلی یا سابقه کار در استان منیتوبا (previous education or work experience)

روش دوم برای اثبات داشتن ارتباط با استان منیتوبا از طریق تجربه تحصیل یا کار در منیتوبا می باشد به این معنی است که شما در گذشته به عنوان نیروی متخصص خارجی موقت یا یک دانشجوی بین المللی در استان منیتوبا زندگی و کار کرده اید. حال می توانید از این مدارک برای اثبات ارتباط خود با این استان استفاده کنید.

برای واجد شرایط شدن در این برنامه استانی همچنین باید امتیاز کافی برای زبان، سابقه کاری، تحصیلات، سن و سازگاری را مطابق با سیستم امتیازبندی منیتوبا دریافت نمایید.

برای اثبات اشتغال به کار در مانیتوبا کافیست ثابت کنید که حداقل شش ماه متوالی برای یک کارفرمای مانیتوبایی به صورت تمام وقت کار کرده اید. برای این منظور باید گواهی کاری امضا شده توسط کارفرما در سربرگ شرکت به همراه کپی اجازه کار در مانیتوبا را ارسال کنید.

منظور از داشتن سابقه تحصیل در منیتوبا این است که به عنوان یک دانشجوی بین المللی، در یک برنامه آموزشی مجاز در یک موسسه عمومی یا مراکز فنی حرفه ای خصوصی مورد تایید استان منیتوبا و یا دوره های تحصیلات تکمیلی در مانیتوبا حضور و دوره آموزشی را تکمیل کرده باشید. (شرکت در دوره های زبان برای این برنامه مجاز نیست.)

برای اثبات تحصیلات گذشته در مانیتوبا کافیست مجوز تحصیل، گواهینامه و یا دیپلم و همینطور ریز نمرات متقاضی ارائه شود.

ج) از طریق دریافت دعوتنامه به عنوان بخشی از یک طرح جذب استراتژیک ( Strategic Recruitment Initiative)

برنامه های استانی منیتوبا برای نیروی متخصص به طور منظم دعوتنامه هایی را برای متقاضیان برنامه طرح جذب استراتژیک ( Strategic Recruitment Initiative) که واجد شرایط هستند، صادر می کند. صدور دعوتنامه در این برنامه فقط به صلاحدید اداره مهاجرت استان منیتوبا است و متقاضیان حق انتخاب شخصی ندارند.

مدارک مورد نیاز

برای اقدام در این برنامه استانی، باید متقاضی نامه دعوتنامه ای را که پس از مصاحبه با افسر مهاجرت برنامه در حین انجام سفر یا بازدید اکتشافی دریافت کرده، در پروفایل خود بارگذاری نماید.

سفر اکتشافی

برنامه های استانی منیتوبا از طریق دریافت دعوتنامه به عنوان بخشی از یک طرح جذب استراتژیک فقط در دوره های از قبل تعیین شده برای تشکیل پروفایل و ایجاد ابراز علاقه برای بازدید اکتشافی از مانیتوبا باز می گردد. برای اطلاع از تاریخ های بازگشایی به طور مرتب این صفحه را ببینید.

شرایط اقدام در برنامه استانی منیتوبا از طریق دریافت دعوتنامه به عنوان بخشی از یک طرح جذب استراتژیک

معیارهای واجد شرایط بودن برای شرکت در سفر اکتشافی ممکن است تغییر کند اما به طور کلی شامل موارد زیر می شود:

  • سن 21 تا 45 سال
  • نداشتن ارتباط قوی تری با استان های دیگر کانادا
  • قابلیت اشتغال و سازگاری در منیتوبا
  • داشتن مدرک تحصیلی حداقل یک ساله دوره تحصیلات تکمیلی (مدرک دانشگاهی)
  • دو سال سابقه کار تمام وقت در پنج سال گذشته و توانایی متقاضی در یافتن آن شغل در مانیتوبا ( از جمله شروع پروسه دریافت مجوز یا گواهینامه در مورد مشاغل نظام مند این استان)
  • ابراز توانایی واقعی برای استقرار اقتصادی در استان مانیتوبا کانادا به عنوان یک مقیم دائم از طریق برنامه اقامتی (Settlement Plan)
  • داشتن مدرک زبان معادل حداقل CLB 5 در زمان درخواست متقاضی برای دریافت دعوتنامه به عنوان بخشی از طرح جذب استراتژیک طی دو سال گذشته

سفر اکتشافی در برنامه استانی منیتوبا چیست؟

بازدید یا سفر اکتشافی سفری از پیش تعیین شده برای متقاضیان بالقوه در برنامه استانی منیتوبا کانادا است این متقاضیان برای تحقیق و بررسی فرصت های شغلی برای تصمیم گیری آگاهانه به استان منیتوبا سفری چند روزه خواهند داشت. در این سفر آنها در مورد قصد و توانایی لازم برای یافتن شغل و اسکان به همراه خانواده در مانیتوبا به عنوان اقامت دائم تحقیقات و بررسی های مفصلی انجام داده و در انتهای سفر با آفیسر مهاجرت مصاحبه نموده و نتایج تحقیقات خود را ارئه می کنند. پس از انجام مصاحبه، متقاضی در صورت موفقیت در مصاحبه دعوتنامه اقدام (Letter of Invitation) را برای ارسال پرونده در برنامه استانی منیتوبا دریافت می کند. توجه نمایید این مرحله مهمترین مرحله در این برنامه می باشد.

برای انجام سفر اکتشافی ابتدا باید درخواست شما توسط استان منیتوبا بررسی و در صورت قبولی درخواست، نامه ای برای انجام سفر اکتشافی دریافت خواهید کرد. در این نامه دستورالعمل هایی در مورد اینکه چه کاری باید هنگام بازدید اکتشافی انجام دهید و چه اسنادی را با خود به همراه بیاورید (به عنوان مثال: مدارک تحصیلات و گواهی کاری از کارفرمایان) اعلام می شود. به طور کلی در طول این سفر باید فعالیت هایی نظیر ملاقات با کارفرمایان احتمالی، مشاوره با نهادهای نظارتی شغلی و بررسی شرایط و هزینه های اسکان، مدرسه و سبک زندگی در جامعه منیتوبا صورت گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *